Odmładzający olej arganowy do włosów – skuteczność czy mit?

olej-arganowy.jpgLegenda wśród olejów roślinnych to bez dwóch zdań olej arganowy. Pozyskuje się go z nasion drzewa arganowego, które rośnie na terenie marokańskich rezerwatów roślinnych (i tylko tam!). Ale nie to wpływa na bardzo wysoką cenę tego specyfiku. To bogactwo składników i właściwości, których nie zaoferuje naszym włosom żaden inny olej. Tylko, czy olej arganowy jest skuteczny tak, jak pokazują to opinie na forach internetowych? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Skład oleju arganowego

Warto pochylić się chwilę nad składem płynnego złota Maroka. Co ma w składzie olej arganowy i dlaczego sprawia to, że poleca się go w pielęgnacji włosów u osób dojrzałych? Pierwszy plan to witamina E, której ogromne ilości w oleju arganowym odkryła na początku lat 90. profesor Zoubida Charrouf. Jej badania chemiczne potwierdziły, że olej arganowy to bogactwo witaminy młodości oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. To potwierdziło, że przedstawiciele marokańskich plemion mieli rację mówiąc o wyjątkowych właściwościach odżywczych i zdrowotnych oleju z arganii żelaznej, choć tak naprawdę nie mieli pojęcia skąd one się dokładnie biorą. Właściwości oleju arganowego to wynik przede wszystkim niesamowitej obfitości składników odżywczych. A konkretnie jakie właściwości ma olej arganowy?

Właściwości oleju arganowego

Ogromne ilości witaminy E oraz NNKT (to skrót od niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) nadają olejowi arganowemu właściwości odmładzających. To również zostało potwierdzone wieloma mniej lub bardziej szczegółowymi badaniami na sporych grupach reprezentatywnych. Opinie o oleju arganowym nie są więc przesadzone, bo rzeczywiście sprawia on, że oznaki starzenia się włosów (a także całego ciała) są zahamowane, a w wielu przypadkach nawet się cofają. Oznacza to, że włosy pielęgnowane olejem arganowym są zdecydowanie mocniejsze, bardziej błyszczące, aksamitnie miękkie i wyglądają jak kilkanaście lat młodsze. Witalność to nie jedyny efekt, który sprawia, że olej arganowy jest najlepszy na włosy. Nie bez powodu właśnie ten ekstrakt roślinny nazywa się eliksirem młodości. Olej arganowy najlepiej sprawdzi się na wypadanie włosów, na łysienie, na siwienie, na łupież, na świąd, na łamliwość – jednym słowem na wszystkie problemy z włosami, jakie mogą się pojawiać z wiekiem.


Kategoria: